AGF

Bałkany samochodem

Wybieracie się na Bałkany samochodem? Skorzystajcie z naszych wskazówek. Zbieraliśmy doświadczenia podróżując samochodem Citroën C4 Cactus przez tydzień.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Opłaty drogowe:

Czechy – winieta tygodniowa 310 CZK (ok 50 zł.)

Austria – winieta 10 dniowa 8,7 EUR (ok 40 zł.)

Słowenia – winieta tygodniowa 15 EUR (ok 65 zł.)/ Możliwy prosty objazd drogami bezpłatnymi

Chorwacja – trasa: Gornji Macelj- Jeziora Piltwickie- Zadar- Dubrownik- Trogir- Gornji Macelj 416 KUN (ok 235 zł.)

Bośnia i Hercegowina – trasa Chorwacja- Mostar- wodospady Kravica- Chorwacja- drogi lokalne bez opłat. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą zielonej karty

Oprócz najważniejszych informacji, mamy też kilka rad odnośnie zakupów. Radzimy nie kupować w Chorwacji wina, które standardowo nalewane jest w rodzinnych winnicach w plastikowe butelki. Mimo zapewnień sprzedających, że będzie się nadawało do picia po kilku dniach przechowywania go w samochodzie, wiemy z doświadczenia, że tak nie jest. W Bośni i Hercegowinie z kolei nie polecamy kupować miodu przy drodze oraz na stoiskach przy atrakcjach turystycznych. Jest niestety kiepskiej jakości.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Chorwacja:

Jeziora Plitwickie– malowniczy zespół położonych na różnych wysokościach jezior. Akweny oddzielone są od siebie trawertynowymi barierami, na których tworzą się wodospady.

Dubrownik z rozbudowanym systemem fortyfikacji miejskich. Królewska Przystań z popularnego serialu „Gra o tron”.

Warto zatrzymać się w Zadarze, Trogirze i Splicie. Miasta te obfitują w zabytki, a po zwiedzaniu oferują restauracje i puby, w których można miło spędzić wieczór.

Bośnia i Hercegowina:

Mostar-malownicze miasto nad Neretwą, którego najsłynniejszą atrakcją jest kamienny most z XVI wieku, pieczołowicie zrekonstruowany po zniszczeniu w 1993 roku w wyniku działań wojennych. Tutaj poczuć można klimat orientu, słuchając muezina nawołującego do modlitwy.

Wodospady Kravica– zespół wodospadów powstałych na rzece Trebižat. Mniej oblegane niż Jeziora Plitwickie.

 

CITROËN C4 CACTUS

Citroën C4 Cactus to samochód, którego nie pomylisz z żadnym innym. Kompaktowy, symetryczny kształt w połączeniu z charakterystycznymi airbumpami tworzą oryginalną formę.
Model z silnikiem Diesla 1.6 BlueHDi 100KM odznacza się niskimi kosztami użytkowania. Na trasie 3 500 km średnie spalanie wyniosło 4,8 l/100 km, przy czym należy dodać, że samochód przemieszczał się z prędkościami zbliżonymi do dozwolonych.
Pojemność bagażnika nie zawiedzie samowystarczalnego podróżnika. 358 litry w praktyce oznaczają łatwość przewożenia bagażu dla dwóch osób na cały tydzień wraz z wyposażeniem kempingowym.

 

tekst/foto. Krzysztof Lubas